ŠAVRINKE - REVITALIZACIJA PREKOGRANIČNE KULTURNE BAŠTINE ŠAVRINK UZ ODRŽIVU TURISTIČKU PONUDU
Akronim projekta: ŠAVRINKE
Naziv projekta: REVITALIZACIJA PREKOGRANIČNE KULTURNE BAŠTINE ŠAVRINKA UZ ODRŽIVU TURISTIČKU PONUDU
Naziv programa: INTERREG SLOVENIJA HRVATSKA 2021 – 2027
Prioritetna os: 4. Otporna i održiva regija
Specifični cilj: 4.6: Jačanje uloge kulture i održivog turizma u gospodarskom razvoju, socijalnoj uključenosti i socijalnim inovacijama
Cilj projekta:
Cilj projekta Šavrinke je oživjeti prekograničnu kulturnu baštinu Šavrinka s održivom turističkom ponudom, jačanje gospodarstva zaleđa Istre i razvoj odgovornog turizma. Valorizacijom baštine Šavrinka, razvojem strategije i akcijskog plana za uključivanje baštine u turizam, digitalizacijom rekreacijskih staza, alatima za provjeru održivosti proizvoda i uspostavljanjem pametnog lanca opskrbe zaleđa, poboljšat će se kvaliteta života posjetitelja, stanovnika i nositelja aktivnosti.
Opis projekta:
Svjedoci smo gospodarskog slabljenja zaleđa Istre i iseljavanja stanovništva, posebice iz sjevernih pograničnih područja. Pandemija je dodatno smanjila razinu poduzetničkih aktivnosti i ponudu domaće hrane. Međutim, u turizmu raste potražnja za zelenim i kulturnim iskustvima u udaljenim mjestima. Uz brz tempo života, turisti žele odmor od svakodnevice, odmor u manjim mjestima, uživanje u autentičnim okusima kraja i opuštanje daleko od gužve turista. Pravim sadržajem, temeljenim na identitetu regije i odgovornim pristupom koji ne mijenja sliku kulturnog krajolika, mogli bismo preusmjeriti obalni tok turista u zaleđe.
Glavni učinci projekta su: Etnografsko proučavanje i istraživanje s valorizacijom kulturne baštine Šavrinka u hrvatskoj i slovenskoj Istri, Strategija i akcijski plan za integraciju baštine Šavrinka u kulturno-turistički proizvod Rutama Šavrinka koje će privući više posjetitelja i otvoriti nove mogućnosti za pružatelje usluga u zaleđu; Utvrđena prekogranična digitalna/interaktivna iskustva
Rutama Šavrinka, koje uključuju prirodne, kulturne i gastronomske atrakcije, ulaganjem u muzejski
punkt u selu Krkavče i Izložbeni centar Šavrinke u Općini Lanišće obogatit će se kvalitetno i aktivno vrijeme provedeno od strane turista; Zajednička prekogranična manifestacija Festival Šavrinka koja će se održati s obje strane granice; 12 modernih Šavrinka košarica s izborom održivih i tipičnih proizvoda regije, koji isprepliću šarolikost i različitost okusa s obje strane granice i spajaju ih u tipična jela te prate stil života suvremenog turista; Gastronomski atlas koji povezuje ponuđače ovih proizvoda i gastronomiju u digitalnu kartu dostupnu putnicima; Online kalkulator i pravila za provjeru ekološkog otiska i ispunjavanje kriterija za zelenu putovnicu proizvoda povećavaju konkurentnost ponuđača zelenih proizvoda i omogućuju potrošaču informiraniji izbor; Zajednički provedene edukacije o tipičnoj gastronomiji i održivoj proizvodnji hrane, studijsko putovanje s obilaskom dobrih praksi na temu inkluzivnog zelenog turizma, zelenih strategija i strategija kulturnog turizma za pružatelje i organizacije u turizmu i poljoprivredno-prehrambenim djelatnostima; Uspostava pametne opskrbne rute i nabava Putujuće ambulante Šavrinke za opskrbu turista i stanovništva Šavrinka košaricama od obale do zaleđa slovenske i hrvatske Istre, uspostava digitalnog sustava rezervacija Šavrinka košarica; E-platforma kao zajednički prekogranični portal za prezentaciju destinacije održivog turizma u zaleđu pod nazivom Šavrinka s prezentacijom s niz korisnih sadržaja i online alata stvorenih u projektu za sve, od turista do pružatelja usluga, kreatora politika i promicatelja razvoja.
Prekogranična suradnja slovenske i hrvatske Istre ključna je za postizanje cilja projekta Šavrinka, jer dijelimo zajedničku povijest i baštinu. Rute Šavrinka oduvijek su prelazile obje strane granice, sve do Trsta u Italiji. Obje zemlje suočene su s nedostatkom sredstava za očuvanje kulturne baštine, materijalne i nematerijalne, što dovodi do zapuštenosti i propadanja objekata i izumiranja običaja, tradicije, domaćih jela.
Projekt Šavrinka nadilazi postojeću praksu jer nastoji stvoriti održivu turističku ponudu koja će privući turiste koji cijene zelene i kulturne doživljaje, žele upoznati manja naselja i uživati u lokalnoj gastronomiji. Projekt koristi suvremeni pristup i tehnologije za digitalnu prezentaciju sadržaja posjetiteljima i razumijevanje turističke ponude temeljene na baštini Šavrinka i zaleđa, ističući brigu za ruralni okoliš i odgovorni turizam s posebnim naglaskom na ekološki prihvatljive aktivnosti i proizvoda. Na taj će način Košarica i staze Šavrinka postati cjeloviti, jedinstveni kulturno-turistički, gastronomski i „zeleni“ proizvod koji će pronaći svoje mjesto kod većeg broja dionika.
Trajanje: 30 mjeseci (01/09/2024 –28/02/2027)
Ukupna vrijednost projekta: 1.301.034,00 EUR
Budžet AZRRI-ja: 245.700,00 EUR
Financiranje: 80% EU i 20% vlastito sufinanciranje
Vodeći partner: KZ Agraria Koper, z.o.o., Koper
Projektni partneri:
Općina Kopar
Sveučilište Ljubljana
Istarska županija
Agencija za ruralni razvoj Istre d.o.o. (AZRRI)
Općina Lanišće
Projekt je sufinanciran sredstvima Programa prekogranične suradnje Interreg Slovenija Hrvatska